10 жовтня 2013 року о 14.30 у приміщенні прес-центру «Главком», м. Київ, відбулася прес-конференція «Перспективи реформування системи опіки над повнолітніми недієздатними особами». Народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, Сушкевич Валерій Михайлович, Кравченко Раїса Іванівна, виконавчий директор ВГО«Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю», говорили про: рівне забезпечення прав осіб з інвалідністю внаслідок психіатричних діагнозів; стан та перспективи системи опіки та піклування над повнолітніми громадянами; перші кроки впровадження механізму підтриманого прийняття рішень як альтернативи системі опіки над повнолітніми.    

Близько 272 тисяч громадян України визнано інвалідами внаслідок розумової відсталості та психічних розладів, лише приблизно 48 тисяч дорослих  перебувають під опікою (кожен п’ятий із числа тих, хто потребує особливого правового захисту). Ратифікація Конвенції ООН про права інвалідів (далі – КПІ) означає визнання усіх осіб з інвалідністю рівними перед законом, а значить, гарантію держави щодо рівних прав осіб з інвалідністю внаслідок психічних чи інтелектуальних розладів, котрі не розуміють значення своїх дій і не можуть керувати ними. Проте, чинна система опіки повністю обмежує їхні права і, відтак, порушує КПІ — статті 5 (рівність і недискримінація), 12 (рівність перед законом), 13 (доступ до правосуддя), 14 (позбавлення волі на підставі інвалідності), 17 (захист особистої цілісності), 19 (самостійний спосіб життя й залучення до місцевої спільноти, вибір місця проживання), 23 (право на сім’ю), 24 (право на освіту), 27 (право на роботу), 29 (право голосу). Міжнародні експерти з прав людини називають опіку над повнолітніми громадянською смертю особи (Mental Disability Advocacy Centre, http://www.mdac.info/en.). 

Модель підтриманого прийняття рішень завдяки формування індивідуальних мереж підтримки, розроблену Канадською асоціацією проживання у громаді (автор Майкл Бах) як альтернативу опіці було пілотовано в чотирьох агенціях Київської та Вінницької областей, за результатами очікується розробка нормативно-правових актів щодо впровадження ППР як альтернативи системі опіки для повнолітніх осіб з психіатричними діагнозами. 

Прес-конференція проводилася за підтримки Євросоюзу в рамках проекту «Просування політичного діалогу між українськими НДО та виконавчою владою з питань адміністративних послуг для осіб з інтелектуальною недостатністю» та Фонду прав інвалідів, США, за результатами проекту «Упровадження процедури Підтриманого Прийняття Рішень (ППР) для осіб з розумовою відсталістю та психосоціальними розладами як альтернативи системі опіки»

.

Гаряче повідомлення: Знайомтесь з міжнародним сайтом інфоресурсів www.infodisability.org