АРТ-ТЕРАПЕВТИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ В МУЗЕЙНОМУ ПРОСТОРІ

Нещодавно ВГО "Коаліція" розпочала виконувати проект за підтримки ФОНДу РІНАТА АХМЕТОВА «РОЗВИТОК УКРАЇНИ» «АРТ-ТЕРАПЕВТИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ В МУЗЕЙНОМУ ПРОСТОРІ. ІННОВАЦІЙНИЙ МЕТОД РОЗБУДОВИ МІКРОСОЦІУМУ ДЛЯ ОСІБ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЮ НЕДОСТАТНІСТЮ» Це спільний проект з Національним музеєм мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Життя особи з інтелектуальною недостатністю, як правило, бідне на радощі та спілкування. Картина світу, стиль та якість життя таких людей в Україні різко відмінні від того, що властиве більшості людей навкруги. Така особа з дитинства має надзвичайно міцні зв'язки з матір'ю або іншою людиною, котра її доглядає, і обоє - відділені від інших стіною нерозуміння і неприйняття. Суспільство «стигматизує» таку родину: їх не запрошують в гості, на вулиці й у транспорті коментують дивні манери поведінки, друзі та приятелі не діляться своїми успіхами, аби не нанести моральної травми від контрасту подій в успішній родині та "особливій". У кращому разі людина з ІН стає оточеною собі подібними, а її родина опиняється ніби у вакуумі. А з часом, людей навколо особи з ІН стає все менше. 
Проект «Арт-терапевтична реабілітація в музейному просторі» покликаний допомогти у житті молодим людям з ІН шляхом формування навколо кожного з них індивідуальної мережі підтримки з однолітків. Суть проекту – зустрічі й бесіди в художньому музеї. Про мистецво та життя. Про моє «Я» та мої мрії. Про найважливіших людей в житті. Учасники зустрічей – молоді інваліди з порушеннями інтелекту, їхні близькі та ентузіасти-волонтери, а також команда проекту - соціальний працівник, психолог і два музейники. Ми, організатори, дуже хотіли б, щоб із цих зустрічей народилася дружба на життя. Зв’язок, який додасть смислу і барв дням, тижням і рокам. Який колись потім замінить для інваліда найнеобхідніше - родину, і як найліпша родина, підтримуватиме вогник щастя в його житті.
Це – новий проект для українських музеїв та соціальних служб. Нас надихає наш власний майже річний досвід регулярних занять в Музеї Ханенків для людей з ІН. Нас живлять ідеї зарубіжних колег в царині музейної та арт-терапевтичної реабілітації. Ми щиро переконані в невичерпних ресурсах мистецтва розкривати серця і налагоджувати контакт між людьми. По завершенні перших етапів апробації методики ми залюбки поділимося досвідом з усіма зацікавленими. Плануються прес-конференція, тематичні семінари, публікації. 
Керівник проекту – Ольга Маруда, завідувач відділення соціально-побутової адаптації Центру трудової реабілітації розумово відсталих інвалідів м. Києва. 
Куратор від Музею Ханенків – Ганна Рудик, заступниця директора з науково-методичної роботи та музейних програм.

Гаряче повідомлення: Знайомтесь з міжнародним сайтом інфоресурсів www.infodisability.org