Завершується проект ВГО «Коаліції»

Справа в тому, що визнання людини недієздатною, практично означає нівелювання її прав. Підписані нею документи не мають юридичної сили, а значить на них не потрібно реагувати. Ніхто не буде звертати уваги на скарги людини про неякісні медичні, соціальні послуги, заяву про прийом на роботу, укладання шлюбу, запит про отримання державної допомоги, судовий позов. Інакше кажучи, визнана недієздатною, людина втрачає права на шлюб, роботу, висловлення власної думки з приводу переліку, змісту, обсягу, якості отримуваних соціальних послуг тощо. Людина втрачає особисту цілісність і потрапляє у повну залежність від свого опікуна. З огляду на гарантовані права, щодо недієздатної дорослої людини, яка перебуває під опікою, порушуються статті 5, 12, 19, 23, 24, 25, 26, 27 Конвенції про права інвалідів ООН, яка після ратифікації у 2009 році стала головним законом про права українських громадян з інвалідністю.

За результатами виконання проекту розроблено рекомендації для організацій та установ, які опікують осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальної недостатності та психосоціальних розладів, і хочуть урізноманітнити механізми захисту та зменшити обмеження їхніх прав. Механізм підтриманого прийняття рішень як альтернатива наявній системі опіці було адаптовано до українських реалій та пілотовано у чотирьох агенціях. У цілому, учасниками проекту стали 32 особи – як недієздатні, так і ті, котрі не проходили судово-психіатричної експертизи, не отримали статусу недієздатних, однак мають ознаки того, що вони не усвідомлюють значення своїх дій та їх наслідків.

З-поміж відомих прикладів застосування підтриманого прийняття рішень було вибрано модель, запропоновану канадським правозахисником Майклом Бахом, яка полягає у створенні індивідуальних мереж підтримки для окремої особи. Членами такої мережі стали рідні, друзі, знайомі, а також волонтери. Найбільше волонтерів до індивідуальних мереж підтримки було залучено із студентів вищих навчальних закладів, а також релігійних громад, які висловили своє бажання та готовність на довготривалій основі допомагати людям, що мають проблеми із психічним здоров’ям, приймати рішення з різних аспектів життєдіяльності чи просто бути надійним товаришами, з якими можна поспілкуватися, пограти в шахи, сходити в кіно або просто посміятися.

 

Гаряче повідомлення: Знайомтесь з міжнародним сайтом інфоресурсів www.infodisability.org